Addiktológiai osztályunk Minnesota Részlegén felépülésközpontú rehabilitációs programot kínálunk alkoholfüggők és szerencsejáték zavarban szenvedők számára. A Minnesota-modell alapelve, hogy a függőséget krónikus betegségként fogadja el (reális betegségbelátás), amely nem gyógyul meg, de abból felépülés lehetséges. A kezelés célja a teljes absztinencia elérése és fenntartása. (Az ettől eltérő programok, melyek a betegeket a szociális (mértékletes) használatra kívánták tanítani, sikertelennek bizonyultak - azaz csak a teljes absztinencia vezethet sikerre).
Az intenzív kezelési program főbb elemei:
-
Csoportterápia: Különféle célkitűzéssel zajló csoportos foglalkozásokon vesznek részt a páciensek a felépülésük fázisainak megfelelően, melyek során új gondolkodást és új cselekvési formákat sajátítanak el.
-
Előadások: szakemberek a betegséggel kapcsolatos olyan ismereteket adnak át, amelyek a páciensek betegségtudatát a valóságnak megfelelően formálják.
-
Felépülő alkoholista és játékszenvedélyes segítő részvétele a terápiában tanácsadóként: ezzel a betegek olyan típusú (részben érthető) védekezése alaptalanná válik, mint pl..: „Maga nem értheti meg az én problémámat!”. (A felépülő segítő alkalmazásának kritériuma: legalább két éves absztinencia.)
-
Multiprofesszionális személyzet: a terápiás teamet orvos, pszichológus, addiktológiai konzultáns, szociális munkás, nővér és felépülőben levő játékszenvedélyes alkotja annak érdekében, hogy minél szélesebb körű legyen a probléma megközelítése.
-
Családi tanácsadás: A betegek családja is sérült, ezért a betegek kezelésével párhuzamosan, csoportos keretek között, velük is foglalkozik a program. A hozzátartozókkal történő foglalkozás a betegek felépülését jelentős mértékben elősegíti.
-
Filmes csoportok: a film megnézése után megbeszélés, az ezzel kapcsolatban felmerülő saját élmények megbeszélése
-
Élettörténeti elemzés: Ez általában írásban történik, melyet szóbeli megbeszélés – feldolgozás – követ csoportosan vagy egyénileg.
-
A Névtelen Alkoholisták (Alcoholics Anonymous) 12 lépéses felépülési programjának elsajátítása.
-
A Gamblers Anonymous (Névtelen Szerencsejátékosok) gyűlésein való részvétel: Ilyen találkozókat a kezelési központban vagy azon kívül tarthatnak.
-
Testi aktivitás: Fizikai mozgás, testedzés, séták.
Az itt felsorolt programok erősen strukturált napirendet, életvitelt jelentenek. A kezelés 8 hétig tart, ebből két hét elzárt körülmények között zajlik. Egyszerre kb. 5-8 fő kerül – előjegyzés alapján – kezelésbe turnusbeosztásban. Miután a beteget az intézetből elbocsátják, utókezelése többnyire a helyi AA és GA csoportokban történik, amellyel a kapcsolatot a beteg már a kezelés ideje alatt felveszi. A gyűléseken való részvétel nagyon sok időt igényel (hetente több alkalommal), de ez szükséges ahhoz, hogy a társas tanulás és a kialakult erős sorstársi kapcsolatok hatékony védelmet nyújtsanak a visszaesés ellen.
A terápia céljai:
A személyiség pozitív irányú változása, a szermentes, pótcselekvés mentes életre való felkészülés. Változás a gondolkodásmódban (az ún. kognitív torzítások korrekciója), beszédben és a viselkedésben. („Másképp beszélünk, másképp gondolkodunk, másképp cselekszünk.”) Csak egy erre specializálódott, felkészült team képes hatékonyan kezelni e betegcsoportot. Jelenleg ez a modell tűnik a leghatékonyabb kezelésnek a leszokásra motivált szenvedélybetegek számára.
A felvétel módja:
Előzetes bejelentkezés alapján egy motivációs interjún mérjük fel a jelentkezők problémáját, állapotát, amelynek alapján döntünk a terápiára való alkalmasságról. Amennyiben úgy találjuk, hogy más kezelési módok jobban megfelelnének az adott probléma esetén, erre vonatkozó javaslatot teszünk. Ha a páciens vállalja a kezelést, előjegyzést kap a következő turnusba (amelyek 4 hetente hétfőn indulnak). Lehetőség van ún. osztályos előgondozásra, azaz a turnus indulását megelőző befekvésre is, hogy a szükséges absztinencia (szermentesség) biztosítva legyen a program indulásakor.
Bejelentkezés telefonon: (+36) 1 452 9432