Írisz Klub Szenvedélybetegek Nappali Intézménye
Szeretettel várunk minden budapesti lakost, aki úgy érzi, hogy alkohol, gyógyszer vagy szerencsejáték problémája van, függőséggel küzd, vagy függő ember hozzátartozója.
A csoportok és egyéni beszélgetések célja a józanság megtartásának elősegítése, a visszaesési jelek felismerése és kezelése.
A szolgáltatás önkéntesen, saját kezdeményezésre vehető igénybe. Az ellátás igénybevételéhez háziorvosi javaslat szükséges.
Azokat a személyeket látjuk el:
-
akiket szenvedélybetegségük miatt korábban fekvőbeteg-gyógyintézetben kezeltek, illetve rehabilitációs intézményben gondoztak
-
akik az absztinencia fenntartásában kérnek segítséget
-
akiknél már az addiktív probléma megjelent, de még nem kerestek fel egészségügyi szakellátást
-
még aktív szerhasználók, viselkedési addikcióban szenvedők
-
tüneteket mutató, de addiktológiai kezelés alatt nem álló, illetve függőség kialakulása szempontjából veszélyeztetett személyek
-
szenvedélybetegek hozzátartozói, a velük kapcsolatban álló személyek, közvetlen és közvetett környezetük.
Segítséget kínálunk:
-
függősége leküzdésében
-
lelki gondjai enyhítésében
-
életvezetési problémáiban
-
hivatalos ügyei intézésében
-
munkahely keresésében.
Terápiás lehetőségek:
-
addiktológiai konzultáció
-
egyéni- és csoportos konzultáció
-
csoportmunka (lépés csoport, asszertív tréning, érzelmeink megismerése, veszteség feldolgozás, meditáció)
-
egyéni segítő beszélgetés
-
életvezetési tanácsadás
Elérhetőségek
Szenvedélybetegek Nappali Intézménye (Írisz Klub):
Cím: 1094 Budapest, Berzenczey u. 26. 1-es kapucsengő
Telefon: +36 1 216 6053
Email: Irisz.Klub@feszgyi.hu
ORCZY Szenvedélybetegek Nappali Klubja
A Félúton Alapítvány Orczy Klubja négy fontos alapszolgáltatást nyújt szenvedélybetegek és hozzátartozóik részére: alacsonyküszöbű-, nappali- és közösségi- ellátást, továbbá elterelést. Az „Orczy” Szenvedélybetegek Nappali Klubja elsősorban a fővárosban élő/tartózkodó (rejtőzködő) szenvedélybetegeknek és hozzátartozóiknak nyújt hatékony segítséget.
Intézményünkbe várjuk azokat a szer- és viselkedésfüggőséggel küzdő fiatalokat és felnőtteket (16 év felett), akik kilátástalannak érzik életüket, ebben segítséget kérnek, továbbá elfogadják egyszerű szabályainkat, házirendünket. Ellátásunk térítésmentesen, önkéntes alapon vehető igénybe. Stábunkban jól képzett szakorvosok, pszichológusok, gyakorlott tapasztalati szakértők és szociális szakemberek dolgoznak együtt a segítés érdekében.
Szolgáltatásaink:
-
Alacsonyküszöbű anonim szolgáltatásunkban célunk, hogy minél több területen megszólítsuk az érintetteket. A legnagyobb hangsúlyt az utcán végzett kapcsolattartásra fektetjük, de rövid beszélgetésre, tanácsadásra várjuk az érintetteket a Drop-In Központunkba. Speciális célcsoportunk a kerületben megtalálható szerhasználó szexmunkások.
-
Szenvedélybeteg nappali ellátásunk szakmailag szorosan együttműködik a Nyírő Gyula OPAI Addiktológiai Osztályával. Célunk, hogy a szükséges változást elindítsuk, a cselekvés szakaszait erősítsük, és azt támogassuk különböző terápiás csoportokkal és workshopokkal, amelyeket úgy állítottunk össze, hogy azok a függőségek bármely szakaszában segítséget nyújtsanak. A csoportos és egyéni foglalkozások fő célja a józanság fenntartása.
-
A szenvedélybetegek közösségi ellátásának célja, hogy az általunk gondozott szenvedélybetegek a függőségüket felismerjék és elfogadják, illetve egészségügyi és szociális állapotuk további romlását megállítsuk, valamint a felépülés irányába fordítsuk a gondozást. A közösségi szolgálat fontos állomása a Félút Centrum Szenvedélybetegek Integrált Intézményének, ahol bentlakásos Minnesota Modell alapú rehabilitációs ellátás működik. Itt elsősorban a saját otthonukban élő, nem akut veszélyeztető állapotú szenvedélybetegeket gondozzuk, akiknek a betegsége ambuláns és adott esetben kórházi szakellátás mellett egyensúlyban tartható, és életvitelükben, valamint szociális helyzetük javításában igényelnek segítséget.
-
Elterelés szolgáltatásunk célcsoportját azon érintettek jelentik, akiknél a jogszabályban meghatározott mennyiségű drogot találtak és a hatósági eljárás mentén megelőző-felvilágosító elterelésre irányítottak. Az előírásoknak megfelelően minden elterelésre jelentkező kliens előzetes állapotfelmérésen vesz részt, mely szakorvosi vizsgálatból, továbbá egy első interjú felvételéből áll. A megelőző-felvilágosító szolgáltatás a szerződés megkötése után az elterelés a gondozási tervre épül, mely tartalmazza az adott kliens szükségleteinek meghatározását, az ehhez felhasznált diagnosztikus eszközöket, valamint mindazon célokat, mely a program során fejleszthető és elérhetővé válhat számára. Az elterelés csoportban történik, de lehetőség van egyéni esetkezelésre is.
Elérhetőségek
Cím: 1089 Budapest, Orczy út 27.
Nyitvatartás: Hétfő 10:30-12:30 és 15:00-19:00, Kedd 9:00-17:00, Szerda 12:00-20:00, Csütörtök 8:00-14:00, Péntek 8:00-14:00
Telefon: +36 1 785 7616
E-mail: orczyklub@gmail.com
Honlap: www.feluton.hu
Facebook: https://www.facebook.com/orczyklub/
Megálló Csoport Alapítvány Szenvedélybetegekért
A Megálló Csoport Alapítvány egész napos gondozást, fejlesztést nyújt az önsegítés elvei alapján szerhasználó, életvezetési zavarokkal és viselkedési függőségekkel küszködő fiataloknak. A program specialitása, hogy működtetésében meghatározó szerepet kapnak felépülésben lévő szenvedélybetegek, tapasztalati szakemberek. Intézményünkben életteret, józan közösséget kívánunk biztosítani azoknak, akik marginalizálódott helyzetükön, kallódó életformájukon változtatni szeretnének. Személyközpontú támogatást kínálunk közösségben és a közösségért végzett tevékenységek megvalósításával. A deviáns magatartás egyfajta szocializáció eredménye, s ezért megváltoztatása is egy teljes szocializációs folyamatot igényel, ezért programunkban ezt rendszerszinten igyekszünk megvalósítani.
Amit kínálunk:
-
aktív tevékenységi lehetőségeket marginalizálódott fiataloknak, fiatal felnőtteknek (önismereti csoport, színházterápia, zenecsoport, jóga, foci, sziklamászás, süti-klub, elterelés);
-
segítséget a szerhasználat abbahagyására vonatkozó döntés meghozatalában;
-
terepet és támogatást e döntés végrehajtásához, feladatokkal, célokkal, támogató környezettel, terápiás programmal;
-
információkat és életvezetési tanácsadást;
-
csoporttevékenységet hozzátartozók részére;
-
támogató és őszinte visszajelzésekkel teli környezetet;
-
reintegrációs és felkészítő programot az érettségi megszerzéséhez;
-
fejlesztő foglalkoztatást;
-
közösségi élményeket, programokat.
Elérhetőségek
Cím: 1084 Budapest, József utca 49.
Telefon: +36 1 303 65 74
Email: megallocsoport@gmail.com vagy info@megallo.org
Honlap: http://megallo.org/
Facebook: https://www.facebook.com/megallocsoportalapitvany/
Kék Pont Alapítvány
A Kék Pont Alapítvány jelenleg két ambulanciát működtet Budapesten. Központi ambulanciánk kezdetektől fogva a IX. kerületben található, 2006 óta pedig már a III. kerületben is jelen vagyunk. Mindkét intézményünkre jellemző, hogy a hagyományos fehérköpenyes egészségügyi ellátás helyett multi-diszciplináris team fogadja klienseinket, a következő komplex szolgáltatásokkal: szociális munka, egyéni esetkezelés, szociális ügyintézés, pszichiátriai segítségnyújtás, gyógyszeres kezelés, pszichológiai és életvezetési tanácsadás, információnyújtás a drogokról, állapotfelmérés, elvonást követő, illetve visszaesést megelőző utógondozás, ambuláns rehabilitáció, visszaesés-megelőző csoport, jogsegélyszolgálat, konzultáció (egyéni és családi). A felépülés előmozdítása érdekében elsősorban az addiktológiai konzultációt mint speciális segítő folyamatot használjuk. Legfontosabb feladatunknak azt tekintjük, hogy bizalmi légkört és személyes kontaktust alakítsunk ki a segítségre szorulókkal, információkat adjunk a központ és más kezelőhelyek szolgáltatásairól. A konzultációban nemcsak droghasználók, hanem családtagok, rokonok és barátok is részt vehetnek.
A kezelői team célja segítséget nyújtani addiktológiai problémával küszködő embereknek és hozzátartozóiknak abban, hogy problémáikat megoldják, legyőzzék és ennek révén személyes, céljaikat megvalósítsák, életminőségük javuljon, és teljes életet tudjanak élni közösségeikben. A segítségnyújtás a felépülés központú szemléletbe ágyazottan, komplex módon, több segítő szakma összehangolt, együttes tevékenységével valósul meg. A kezelői team további célja az addiktológiai segítségnyújtás terén, külföldön bevált, jó gyakorlatok adaptációja és elterjesztése a hazai addiktológiai szakma színtereiben, illetve szemléletformálás, akár az egész társadalom vonatkozásában
Az utóbbi évek legnagyobb kihívása a szervezet számára a felépülés-központú modell (FKM) bevezetése. A FKM a kliens és környezete erőforrásaira épít, a kliens fejlődését igyekszik előmozdítani a közösségi erőforrások bevonásával. Célja a felépült volt-problémás használók, akik képesek a drogmentes és produktív életvezetésre, problémáik megoldására, céljaik elérésére, a közösség aktív tagjaiként pedig ők maguk is képesek a segítésre más problémás használókkal kapcsolatban.
Elérhetőségek felépülőknek, szerhasználóknak és hozzátartozóknak (Hétfő- Péntek 10-18 óráig)
Gát utcai (központi) ambulancia
Cím: 1095 Budapest, Gát utca 25. 1/8
Telefon: +36 1 215 78 33 és 06 70 607 49 69
Békásmegyeri ambulancia
Cím: 1039 Budapest, Lukács György utca 3.
Telefon: 06 1 454 08 76 és 06 70 607 50 30
Szakmai együttműködések, intézményi kapcsolatok, média
Telefon: 06 1 215 78 33